Mindblown: blog o filozofii.

  • Wspólnota Myśli z klasą

    Szanowne i Szanowni, Rozmyślając nad tematem naszego najbliższego poniedziałkowego spotkania zaciekawiło mnie, czy pojęcie „klasa” zmieniło swoje powiązania znaczeniowe wskutek długotrwałego funkcjonowania w znanej nam formie powszechnej edukacji, czyli pod wpływem prozy życia. A może powodów tego przesunięcia trzeba szukać wśród bardziej ulotnych procesów związanych z życiem idei. W myśl tego drugiego prądu zmiana rozumienia…

  • Wspólnota Myśli w pułapce

    Szanowni i Szanowne, w trakcie poniedziałkowego spotkania, a właściwie po jego zakończeniu usłyszałem od jednej z uczestniczących u rozmowie osób pytanie, czy celowo ostatnio przeplatam tematy przyjemne i trudne. Odpowiedź jest oczywista, skoro to spostrzeżenie mnie zaskoczyło. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że rzeczywiście tak jest. Omawiana 17 marca samotność należała w tym ujęciu do tematów…

  • Co się działo we Wspólnocie Myśli w 2024 roku

    Szanowne i Szanowni, jak większość z Was wie, cykl życia Wspólnoty Myśli jest wpisany w kontekst szerszy, jaki stanowi działalność jej formalnego organizatora, czyli Stowarzyszenia PROM Kultura. A jak to w organizacjach pozarządowych bywa, pierwsze miesiące nowego roku spływają na podsumowaniu minionego i czasem dopiero w marcu czy na początku kwietnia ukazuje się w pełni…

  • Wspólnota Myśli w podróży do Poznania

    W pierwszej połowie tego roku odbyliśmy podróż do Bydgoszczy, którą wszyscy uczestnicy bardzo mile wspominają. Postanowiłem, że warto powtórzyć ten sukces, a pretekstem do tego ma być wystawa prac Banksy’ego w Poznaniu. Jak poprzednim razem pojedziemy pociągiem rano, zwiedzimy wystawę, spędzimy czas na rozmowach i znowu wsiądziemy w pociąg, by wczesnym wieczorem wylądować w Gdańsku.…

  • Zabezpieczone: O “Wzorze demokraty” Marii Ossowskiej

    Brak zajawki, ponieważ wpis jest zabezpieczony hasłem.

  • Wspólnota Myśli w Podróży do Bydgoszczy

    Na przełomie 2023 i 2024 spotkaliśmy się dwa razy, żeby rozmawiać o stracie. Najpierw w oparciu o poezję, później w bardziej filozoficzny sposób. Temat żywo w nas zagrał i na pewno nie wyczerpaliśmy jego bogactwa, a nadarzyła się okazja dotknięcia go od strony sztuk plastycznych. W Bydgoszczy w Galerii Miejskiej bwa rozpoczęła się wystawa Katarzyny…

  • Zabezpieczone: O „Drodze człowieka według nauczania chasydów” Martina Bubera

    Brak zajawki, ponieważ wpis jest zabezpieczony hasłem.

  • Zabezpieczone: O „Obecności mitu” Leszka Kołakowskiego

    Brak zajawki, ponieważ wpis jest zabezpieczony hasłem.

  • Bogactwo

    Areopag Gdański 2010:

  • Sława

    Areopag Gdański 2011:

Czy możesz polecić książkę?